Górska Szkoła Szybowcowa w Międzybrodziu Żywieckim

Międzybrodzie Żywieckie to wyjątkowa wieś w południowej Polsce – to w niej mieści się góra Żar z ośrodkiem aktywnego wypoczynku oraz wiele innych rozmaitych atrakcji, do których należą między innymi park linowy, niewielki park krajobrazowy oraz szkółka szybowcowa.

Górska Szkoła Szybowcowa Żar jest jednym z głównych i najstarszych ośrodków szkolenia lotniczego w Polsce. Ośrodek ten założony został w 1936 roku i jest uznawany za kolebkę polskiego szybownictwa, mieści się na szczycie góry Żar. Loty szybowcowe początkowo były wykonywane ze zboczy gór – po starcie z lin gumowych piloci wykorzystywali noszenia żaglowe. Teren góry Żar został wybrany w 1936 roku ze względu na dobre warunki dla takich lotów. W okresie wojny, teren lotniska i szkoły był wykorzystywany przez okupanta, także w ramach szkoleń szybowcowych. Po drugiej wojnie światowej miejscowe zastępy harcerskie bardzo szybko odbudowały szkołę szybowcową i od 1 lipca 1945 roku była ona wykorzystywana przez harcerstwo. W późniejszych dziejach szkoła wielokrotnie zmieniała właściciela. GSS Żar była jednym z miejsc kręcenia zdjęć do filmu Pierwszy start (premiera 1951).

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego jest bardzo ciekawą atrakcją turystyczną. Park ten obejmuje porośnięte lasem pasma górskie Beskidu Śląskiego – pasmo Czantorii oraz Baraniej Góry. Na terenie parku znajdują się źródła Białej i Czarnej Wisełki – dwóch potoków dających początek Wiśle. Na terenie parku występuje kilka rzadkich gatunków zwierząt, jak między innymi: ryś eurazjatycki, wilk szary i okresowo niedźwiedź brunatny. Park obejmuje szereg rezerwatów przyrody, utworzonych w celu ochrony najlepiej zachowanych fragmentów zbiorowisk roślinnych, a zwłaszcza zespołów leśnych, charakterystycznych dla Beskidu Śląskiego.

Międzybrodzie Żywieckie jak i cały Beskid są warte odwiedzin, króluje tutaj przyroda i spokój. Można wygodnie wypocząć nad jeziorem, można wybrać aktywny wypoczynek dający wiele satysfakcji. Aby jednak skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje Międzybrodzie Żywieckie, trzeba zostać na trochę dłużej, co dzięki bogatej bazie noclegowej miejscowości nie powinno stanowić większego problemu [rezerwując noclegi przez internet, wpisz hasło: "noclegi Międzybrodzie Żywieckie"]. Baza noclegowa Międzybrodzia Żywieckiego składa się z różnego typu miejsc noclegowych i każdy powinien znaleźć coś na swoją kieszeń.

1 thought on “Górska Szkoła Szybowcowa w Międzybrodziu Żywieckim

Dodaj komentarz