Największe walory Obornik Śląskich

Wyjątkowo malownicze tereny, niebanalna historia i ciekawa rozrywka, to główne atuty, które zachęcają nas do odwiedzenia Obornik Śląskich. Małe miasteczko znajduje się w województwie dolnośląskim, u podnóża Wału Trzebnickiego. Otaczające miejscowość lasy sosnowe i dębowe, a także źródła wód mineralnych, powodują, że zorganizowano tu niegdyś uzdrowisko, a i dziś mamy okazję zatrzymać się w jednym z kilku sanatoriów.

Historia Obornik Śląskich

Pierwsza działalność człowieka na tych terenach miała miejsce w epoce brązu, pozostałością po tym są odkryte przez archeologów cmentarzyska. Oborniki w ich obecnym kształcie powstały dużo później, bo około roku 1300. Istotnym jest działalność rodziny Schaubertów, których wówczas mała osada była własnością. Panowali oni przez około 200 lat, rozwijając wieś w kierunku wypoczynkowym. To dzięki ich wysiłkom w roku 1835 powstało pierwsze uzdrowisko, korzystające ze źródeł szczawy żelazistej. Dziś jest wiele pozostałości po tym okresie, w postaci zabytków.

Zabytki Oborniki Śląskie

Najciekawszymi zabytkami na tych terenach, są obiekty świadczące o charakterze miejscowości. Warto więc podkreślić obecność Sanatorium Leśnego, jedno z kilku sanatoriów w Obornikach Śląskich, wyróżnia się nie tylko oprawą natury, ale też pięknymi wstawkami architektonicznymi, które funkcjonują do dziś. Obiekt z 1913 roku, posiada mały park, ze stawem, drewnianą altanką oraz kamienną grotę. Oprócz tego w kurorcie możemy zobaczyć oryginalne kościoły z XIX wieku oraz zabytkową architekturę mieszkalną, obecną na niemal każdej uliczce miasta. Ciekawą budowlą jest również Pałac Schaubertów, który pomimo przebudowie w czasach II wojny światowej, nadal zachwyca swoim pięknem. Dworzec Kolejowy z 1856 roku oraz znajdująca się nieopodal Poczta z 1895 dopinają całości, nadając Obornikom Śląskim szczególnego charakteru.

Atrakcje w Obornikach Śląskich

Oborniki Śląskie łączą w sobie wszystkie elementy idealnego miejsca wypoczynku i z pewnością warto rozważyć pobyt w tej miejscowości, podczas kolejnego urlopu. Zarezerwujmy więc noclegi w Obornikach Śląskich (meteor-turystyka.pl) i wybierzmy się tam na urlop. Wśród atrakcji znajdziemy głównie te pobudzające naszą aktywność fizyczną. Liczne szlaki turystyczne oraz kąpieliska, pozwalają w ciekawy sposób spędzić czas. Nie zabraknie nam okazji do szaleństwa podczas korzystania z akwenów wodnych, a dla bardziej wymagających dostępne są propozycje uprawiania sportów wodnych. Wśród rozrywki warte wspomnienia są także organizowane cyklicznie imprezy, takie jak choćby rajd motocyklowy, po liczącej 170 kilometrów trasie wokół Gór Kocich.

Dodaj komentarz