Pojezierze Ełckie – region historyczny

Pojezierze Mazurskie to wspaniały rejon na wakacyjny wypoczynek. Wielu z nas odwiedza corocznie to miejsce. Wiele osób jednak zastanawia się gdzie pojechać, aby – jeśli się okaże, że znudzi nam się wypoczynek nad jeziorem (zwłaszcza jeśli jedziemy na wakacje z dziećmi, a niektórym wszystko nudzi się w tempie ekspresowym) – były w zanadrzu i inne atrakcje. Miejscem, które spełnia powyższe wymagania jest Ełk. Miejscowość ta ma wiele zalet, które sprawiają że idealnie nadaje się do rodzinnego wypoczynku.

Jedną z zalet są noclegi. Ełk to bardzo dobra baza noclegowa. Ma to szczególne znaczenie, kiedy jedziemy na wakacje z małymi dziećmi, które nie mogą jeszcze nocować pod namiotem, a przyczepa kempingowa, również nie wydaje się nam odpowiednią opcją. W Ełku znajdziemy kilka hoteli, jeszcze więcej pensjonatów, a agroturystyki wyrastają na jego obrzeżach jak grzyby po deszczu. Mając takie zaplecze noclegowe (Ełk ➩ online Meteor), możemy bez obaw planować wypoczynek w tym miejscu. Ełk i jego okolice są miejscem, w którym w żaden dzień urlopu nudzić się nie będziemy.

Jeśli chcielibyśmy zwiedzić okazałą twierdzę, to doskonałym celem na taką wyprawę będzie z pewnością Twierdza Osowiec. Zbudowana pod koniec wieku XIX fortyfikacja, jeszcze na początku wieku XX była uważana z jedną najbardziej nowoczesnych budowli tego typu na świecie. W trakcie I wojny światowej była przez 6,5 miesiąca oblegana, co tylko potwierdza te opinie, jak również to, że nie została zdobyta. Fortyfikacje są niezwykle okazałe. Na całość składają się aż cztery forty.
Zawsze można wybrać się do okolicznych miejscowości, zwłaszcza jeśli odbywają się w nich ciekawe wydarzenia. Doskonałym przykładem jest Mrągowo (Mrągowo ➩ online Blog), kto z Was nie kojarzy słynnej Mazurskiej Nocy Kabaretowej?

Nieco starszą fortyfikacją, ale za to znajdującą się w samym Ełku, jest Zamek Krzyżacki (Zamek ➩ online Strona). Dzieje tego gmachu są niezwykle burzliwe, przez co nie przypomina on dosłownie średniowiecznej warowni. Budowniczym był Ulrich von Jungingen, ale pierwsze drewniane umocnienia zostały zniszczone przez wojska polskiego króla Władysława Jagiełły. Późniejsze losy budowli, które powstawały na tym terenie były równie burzliwe, o czym będziemy mieli możliwość się dowiedzieć podczas zwiedzania.

Jeśli zatem chcemy udać się na urlop w miejsce, które będzie zarówno oferowało wypoczynek i relaks oraz ciekawą edukację, warto skierować się na Mazury. Jest tutaj naprawdę sporo ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć, a mało kto o nich wie. Pojezierze Ełckie jest tego najlepszym przykładem.

Dodaj komentarz